Top

Lisanslı Depodan Ürün Çıkışı

Lisanslı Depodan Ürün Çıkışı

Lisanslı Depodan Ürün Çıkışı

İlk olarak lisanslı depodaki ürünleri herkes gidip alamaz. Lisanslı depolar da bu ürünleri gelen herkese teslim edemez veya satamazlar. Bu ürünleri alabilmeniz için ya ürünleri sizin depoya koymuş olmanız ve hala sizin mülkiyetinizde olması, ya da ürünleri borsa üzerinden satın almış ve mülkiyetini devralmış olmanız gerekmektedir.
Eğer lisanslı depo üzerinde ürününüz varsa, bu ürünü nasıl teslim alacaksınız?
Prosedür aslında basittir. İlk önce ürün sahibine ürün çıkış işlemi için tahmini bir maliyet bildirilir. Depo kirası, yükleme maliyeti, analiz isteniyorsa analiz maliyeti, analiz işlemi sonucu sınıf farklılığı çıkıyorsa bundan doğan fiyat farkı ve yükleme esnasında miktar farkı oluşuyorsa oluşan fiyat farkı müşteriye bildirilir. Müşteri bu fiyatı kabul ediyorsa çıkış prosedürü başlar. Ürün çıkışında lisanslı depoya sınıfına göre depolanan ürünü, ürün sahibi ELÜS’ü iptal ederek
ve talebi olduğunda tekrar yetkili sınıflandırıcı laboratuvarda analiz ettirerek teslim alabilmektedir. Lisanslı depo işleticisi, mudiinin talebi üzerine, hukuken geçerli bir mazereti olmadıkça gecikmeksizin ürünü teslim eder. Ürünün tesliminde bu ürüne ait ürün senedini geri alır ve iptal eder.

Aslında önemli bir püf noktası paylaşmakta fayda var. Ürününüzü tteslim almaya karar verdiğinizde lisanslı depoya önceden haber vermeniz önemli. Çünkü sizin gibi birçok insan ürün girişi veya çıkışı yaptırıyor olabilir. Aynı gün içinde bir lisanslı depodan birden çok ürün çıkarmak tahmin ettiğinizden de zahmetli olacaktır.